Tehtnice so eden najstarejših merilnih sistemov, kar jih pozna naša civilizacija. S tehtnicami so ljudje merili količino različne snovi že od davnih časov. To je bil najbolj preprost način merjenja količine, saj so na eno stran tehtnice položili različno težke uteži, na drugo stran pa snov, ki so jo hoteli izmeriti in zelo hitro so lahko dokaj natančno izmerili težo snovi. Na ta način so se razvile prve merske enote in tehtnice so postale vsakdanji del trgovcev in vseh ostalih, ki so se kakor koli ukvarjali s trgovino ali pridelavo. Se je pa tehtanje od tistih davnih časov močno razvilo in spremenilo. Tehtamo danes lahko izjemno majhne teže, do nekaj mikrogramov ali še manj, pa tudi izjemo težke predmete, ki tehtajo več ton. Z razvojem tehtnic se je seveda razvijala tudi trgovina, prav tako smo dobivali nove mere za težo, saj smo bili z razvojem sposobni tehtati čedalje manjše enote na eni strani ter čedalje večje enote na drugi strani. Vse to pa je pripomoglo k temu, da smo danes razvili tehtnice do te mere, da s pomočjo elektronike, ki je vgrajena vanje lahko stehtamo praktično vse.
Ni pa se spremenilo nekaj, tehtnice so še zmeraj vseprisotne in nepogrešljive. Uporabljamo jih doma pri kuhanju, prit tehtanju samih sebe, uporabljajo jih v trgovinah, športnih ustanovah, zdravstvenih domovih. Sodobne trgovine si ne znamo več predstavljati brez natančnega tehtanja. Tehtnice uporabljajo tudi policisti pri nadzoru tako tovornega kot osebnega prometa, nedvomno ste jih že srečali, kako s prenosnimi tehtnicami tehtajo ogromne tovornjake ali pa avtodome, ki tudi velikokrat presežejo skupno dovoljeno težo.
Kakorkoli, brez tehtanja verjetno tudi sodobne potrošniške družbe ne bi bilo, ali pa bi le ta bila precej drugačna, tko da se moramo v precejšnji meri za tovrstni sodobni način življenja in za razvoj meroslovja zahvaliti prav tehtanju